středa 18. března 2015

Fórum zdravé výživy

Před pár dny jsem byl upozorněn na Facebookové stránce Anny Jermářové na naskenovaný článek z časopisu Respekt o zdravé výživě a o reakci Fóra zdravé výživy

Paní Jermářová to jako správná profesionálka nechala bez komentáře a apelovala na zdravý rozum čtenáře. Já nejsem profesionál v oboru a nehodlám si brát servítky, nicméně si reakci a poté i článek (toto pořadí je pro pochopení mých následných slov ideální) přečtěte, ať si uděláte obrázek sami.

Máte? Teď k tomu něco řeknu já, statistik s živým zájmem o výživu.


Článek v Respektu nepřináší nic zásadně nového, co by nebylo už publikováno někde jinde. Některé pasáže mi přijdou jako doslovné překlady článků zahraničních časopisů. Popisuje dobře známě věci a kritizuje fascinaci výživových vědců jednotlivými složkami potravin. Popisuje, že k současným oficiálním dogmatům, existují studie, které je silně zpochybňují. Upozorňuje, že výživa je komplexní problém a že neexistuje správná univerzální strava pro každého (důvody jsem mimochodem popsal zde). Jediná rada, která může zodpovědně univerzálně znít, je jíst základní nezpracované nebo tradičně zpracované potraviny. 

Na celém článku neshledávám nic špatného, nelogického nebo zásadně nepřesného (detaily si vypíchnout můžeme, ale v celém kontextu to nic nezmění).

Jak na tento, dle mého kvalitní, osvětový článek reagovali odborníci Fóra pro výživu? Já tomu říkám sebestřednost a arogance. V reakci jsem našel jedinou konkrétní výtku, kterou ani neopřel její autor o nějaký solidní vědecký odkaz (studie Polynésanů). Zbytek byly prázdné fráze a řeči, házení Nobelovkama sem a tam, reklama na své vlastní akce a ujišťování, jak to odborníci ví nejlépe. 

Především u pasáži o cholesterolu jsem se rozesmál. Již dávno se ví, že cholesterol ve stravě není nebezpečný s výjimkou vzácných onemocnění. Nejnovější vědecký panel při USDA zcela vypustil omezení cholesterolu z nových doporučení. Samo FZV prosazuje stále ještě 200 či 300 miligramů denně. Bere si za rukojmí diabetiky - četl například nejnovější studii o vejcích a diabetu druhého typu (toho rozšířenějšího)? 

Vtipné je, že citaci Zoë Harcombe, o pojídání skutečného jídla, přisuzuje autorovi. Zkrátka kvalitní čtení a kvalitní reakce.

Když už jsem byl na stránkách tohoto uskupení, přečetl jsem si článek pana profesora Češky "střety světů", na který pan Piťha odkazuje. Z článku cituji

"Máme tady ale krásnou paralelu cholesterolu. Boj s hypercholesterolémií patří k největším úspěchům preventivní kardiologie. Ona „success story“ statinů nalezla nedávno pokračování ve výsledku ezetimibové studie IMPROVE IT, která prokázala, že snižování cholesterolu dokonce pod doporučované cílové hodnoty přináší nemocným další užitek ve formě snížení kardiovaskulárních onemocnění (KVO). Moc o ní ale neslyšíme, ani o jejích závěrech, z nichž jeden můžeme popsat:„Cholesterolová hypotéza již není hypotézou, je to prokázaný fakt!“ "
V době internetu není nic snazšího, než si studii IMPROVE-IT vyhledat. Už jenom špatné uvedení jména studie něco naznačuje, ale co nám říkají výsledky? Komentoval jsem to na Facebooku a stačí mi to zkopírovat (omlouvám se za chybějící diakritiku a některé překlepy):

Tak jsem si jmenovanou studii naleznul. Samotni autori o uzivani dotycneho leku hovori jako o mirnem (modest) uspechu a ze pry podporuje tvrzeni, ze nizsi cholesterol je lepsi.

Tolik kydy. Nyni pojdme na tvrda data:

Ve skupine berouci ciste statiny umrelo nebo melo nejaky druh prihody za osm let 34,7 procenta lidi. Ve skupine berouci statiny plus ezetimib 32,7 procenta. Tedy zlepseni o dva procentni body nebo taky o cca 6 procent. Ve vysledku je potreba lecit 50 lidi timto lekem, aby se predeslo jednomi umrti.Zda se vam to jako skromny uspech? Ono to ma pokracovabni.Statisticka vyznamnost merena p-hodnotou vysla 0,016. To je hrozive vysoke cislo, ktere ukazuje, ze vysledky muzou byt dany nahodou s neprimerene velkou pravdepodobnosti ve vztahu k tomu, jak kategoricke zavery odbornici cini. Bohuzel se stale dokola ukazuje, jak tragicky malo rozumi doktori statistice a jak moc chteji ohybat vysledky ve svuj prospech.Ale ani to neni vse, ta prava bomba teprve prichazi.Procento lidi, kteri umreli, bylo v prvni skupine 15,3 a ve druhe 15,4. Ctete spravne: uzivani leku nemelo za nasledek snizeni celkove umrtnosti.A to je ta pozitivni zprava dle profesora Cesky - velkeho ceskeho odbornika na preventivni kardiologii.


Verte odbornikum z Fora zdrave vyzivy.

HOWGH

1 komentář: